Contest Results

2015 Results

Here are the final results for the 2015 European Swing Dance Championships, held 15-18 October 2015 in London:

EuroStar Award winners: Simon Bressanelli (UK) and Bianca Locatelli (Sweden).


SOLO DANCE DIVISIONS

OPEN JAZZ ROOTS BATTLE
1st Peter Kepic (Slovakia)
2nd Ron Dobrovinsky (Israel)
3rd Lucile Pinteaux (France)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

ADVANCED JAZZ ROOTS BATTLE
1st JB Mino (France)
2nd Pamela Gaizutyte (Lithuania)
3rd Tatiana Udry (France)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

SOLO BLUES BATTLE
1st Tatiana Udry (France)
2nd Sep Vermeersch (Belgium)
3rd Emanuele Micheli (Italy)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

COUPLES DIVISIONS

BALBOA COUPLES
1st Marcus Koch (Germany) & Lana Mykhaylyuk (Ukraine)
2nd Gio Olla (Sweden) & Andrea Hösel (Sweden)
3rd Freddie Karlbom (Sweden) & Jennifer Lee (United States)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

SLOW SWING & BLUES COUPLES
1st Gaston Fernandez (Spain) & Alba Maria Mengual Alamo (Spain)
2nd Fabien Vrillon (France) & Lisa Clarke (France)
3rd Alex Dreyer (United States) & Tatiana Udry (France)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

OPEN LINDY HOP COUPLES
1st Fred Caputo (France) & Melanie Deniau (France)
2nd James Kibblewhite (UK) & Judith Rosenberg (UK)
3rd Stefano Tertulliani (Italy) & Giulia Cicerale (Italy)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

ADVANCED LINDY HOP COUPLES
1st Nils Andrén (Sweden) & Bianca Locatelli (Sweden)
2nd Felix Berghäll (Sweden) & Eleonor Kollberg (Sweden)
3rd Jakob Bergelin (Sweden) & Ann Forss (Sweden)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

MASTERS LINDY HOP COUPLES
1st William Mauvais (France) & Maeva Truntzer (France)
2nd Nicolas Deniau (France) & Mikaela Hellsten (Sweden)
3rd Remy Kouakou Kouame (France) & Alice Mei (France)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet


SOCIAL DANCE DIVISIONS

BALBOA JACK & JILL – FOLLOWERS
1st Lana Mykhaylyuk (Germany)
2nd Moe Sakan (UK)
3rd Jennifer Lee (United States)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

BALBOA JACK & JILL – LEADERS
1st Adam LaMontagne (Finland)
2nd Gio Olla (Sweden)
3rd Gontran Galinier (France)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

OPEN LINDY HOP JACK AND JILL – FOLLOWERS
1st Elle Brenecki (Australia)
2nd Judith Rosenberg (UK)
3rd Serena Rizzo (Italy)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

OPEN LINDY HOP JACK AND JILL – LEADERS
1st Rija Rakotondrainibe (France)
2nd Aurélien Darbellay (Switzerland)
3rd Pol Prats Ferrer (Spain)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

ADVANCED LINDY HOP JACK & JILL – FOLLOWERS
1st Ana Umnova (Lithuania)
2nd Bianca Locatelli (Sweden)
3rd Lisa Clarke (France)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

ADVANCED LINDY HOP JACK & JILL – LEADERS
1st Simon Bressanelli (UK)
2nd Peter Kepič (Slovakia)
3rd Tadas Vasiliauskas (Lithuania)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

MASTERS LINDY HOP JACK & JILL
1st Max Pitruzzella (France) & Tatiany Udry (France)
2nd William Mauvais (France) & Pamela Gaizutyte (Lithuania)
3rd Vincenzo Fesi (Italy) & Alice Mei (France)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

SHOWCASE DIVISIONS:

SWING TEAM SHOWCASE
1st Lindy Deluxe (Sweden)
2nd French Connection (France)
3rd Brat Pack (UK)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

JAZZ ROOTS SHOWCASE
1st JB Mino & Tatiana Udry (France)
2nd Vincenzo Fesi (Italy) & Remy Kouakou Kouame (France)
3rd Ron Dobrovinsky (Israel) & Juan Villafane (Argentina)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

JAZZ ROOTS TEAM SHOWCASE
1st The Norweegies (Norway
2nd Gothenburg Wallflowers (Sweden)
3rd The Jelly Beans (UK)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

OPEN LINDY HOP CLASSIC SHOWCASE
1st Audrey Da Sois (France) & Aurelien Lesdos (France)
2nd Aurélien Darbellay (Switzerland) & María Ferrer (Spain)
3rd Ik Doo Lee (South Korea) & Tae Yeon Kim (South Korea)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

ADVANCED LINDY HOP CLASSIC SHOWCASE
1st William Mauvais (France) & Maeva Truntzer (France)
2nd Nils Andrén (Sweden) & Bianca Locatelli (Sweden)
3rd Vincenzo Fesi (Italy) & Moe Sakan (Japan)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

OPEN ALL SWING SHOWCASE
1st Peter Kepič (Slovakia) & Pavlina Grombirikova (Czech Republic)
2nd Fred Caputo (France) & Melanie Deniau (France)
3rd Livio Totteri (Italy) & Morena Petrolati (Italy)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet

ADVANCED ALL SWING SHOWCASE
1st Nicolas Deniau (France) & Mikaela Hellsten (Sweden)
2nd Martynas Stonys (Lithuania) & Egle Regelskis (Lithuania)
3rd Mikey Pedroza (United States) & Pamela Gaizutyte (Lithuania)
Download a PDF Preliminaries Scoresheet
Download a PDF Finals Scoresheet



 

Past results




2013 Official Results

Lindy Hop Classic Showcase
(Open Level)

1st Tony Jackson (UK) & Irene Ragusini (Belgium)
2nd Sondre Olsen-Bye (Norway) & Ida Hansson (Sweden)
3rd Richard Pucci (UK) & Aila Floyd (UK)
4th Ivan Ivaneichyk (Ukraine) & Alevtina Kapusta (Ukraine)
5th Marcos Agote (Argentina) & Cat Foley (UK)
6th Ron Dobrovinsky (Israel) & Sharon Guzman (Israel)
7th Paulo Thierry (France) & Melanie Ohl (France)
8th Jonathan Desroches (Canada) & Julie Prenoveau (Canada)
9th Andy Seo (South Korea) & Eileen Kim (South Korea)
10th Audun Kveberg (Norway) & Caroline Bockelie Johnsen (Norway)
11th Julien Stoehr (France) & Crystel Poetiray (Netherlands)
12th Aurelien Lesdos (France) & Audrey Da Sois (France)

Download Official Score Sheet (PDF)

Jazz Roots Showcase

1st Max Pitruzella (France) & Alice Mei (France)
2nd Ksenia Parkhatskaya presents “Four Women” (Russia)
3rd JB Mino & Tatiana Udry (France)
4th Alevtina Kapusta (Ukraine)
5th Ksenia Parkhatskaya & Julien Stoehr in “Jig Time” (Russia & France)
6th Jana Grulichova & Marcos Agote (Catalunya)
7th Oli Deans & Ciana Skeete (UK)
8th Richard Pucci (UK)
9th Rhiannon Parkinson, Hayley Harvey & Frances King (UK)
10th Raggi Doll presents “Unknown” (UK)
11th Morgan Kestner (USA)
12th Yeva Strilets & Daria Kuzmenko (Ukraine)
13th Alevtina Kapusta (Ukraine) & Giedre Paplaityte (Lithuania)
14th Lara Romanelli (Italy)
15th Beth Burnett presents “Yes Sir, It’s Kate and George” (UK)

Download Official Score Sheet (PDF)

Balboa Jack & Jill

1st Adam Brozowski (USA) and Vitalia Brukhanska (Ukraine)
2nd Peter Kertzner (USA) and Lana Mykhaylyuk (Ukraine)
3rd Soochan Lee (South Korea) and Natasha Ouimet (France)
4th Patrick Szmidt (France) and Linda Bergei (Norway)
5th Eran Tobi (Israel) and Alice Mei (France)
6th Taras Melnyk (Ukraine) and Susana Bernal Sanchez (France)

Download Official Score Sheets (PDF): Preliminaries | Finals

Lindy Hop Jack & Jill (Open Level)

1st Sondre Olsen-Bye (Norway) and Shani Ackford (UK)
2nd Fred Caputo (France) and Ciana Skeete (UK)
3rd Guillaume Roubille (France) and Hege Arnesen (Norway)
4th Ivan Ivaneichyk (Ukraine) and Hayley Harvey (UK)
5th James Smith (UK) and Helene Bouthillier Mouzin (France)
6th Dominik Knoll (Austria) and Frances King (UK)

Download Official Score Sheets (PDF): Preliminaries | Finals

Lindy Hop Jack & Jill (Advanced Level)

1st Ricardo Biggeri (Argentina) and Lisa Clarke (UK)
2nd Felix Berghäll (Sweden) and Morgan Kestner (USA)
3rd Jang Hee Chang (South Korea) and Irene Ragusini (Belgium)
4th Gontran Galinier (France) and Eleonor Kollberg (Sweden)
5th Adam Brozowski (USA) and Helena Verheyen (Belgium)

Download Official Score Sheets (PDF): Preliminaries | Finals

All-Star Lindy Hop Couples

1st William Mauvais (France) & Maeva Truntzer (France)
2nd Nicolas Deniau (France) & Mikaela Hellsten (Sweden)
3rd Dax Hock (USA) & Sarah Breck (USA)
4th Ali Taghavi (Germany) & Katja Uckermann (Germany)
5th Pontus Persson (Sweden) & Isabella Gregorio (Sweden)
6th Max Pitruzella (France) & Pamela Gaižutytė (Lithuania)
7th Thomas Blacharz (France) & Alice Mei (France)
8th Patrick Szmidt (France) & Natasha Ouimet (France)

Download Official Score Sheets (PDF): Preliminaries | Finals

Jazz Roots Team Showcase

1st The Dixie Dinahs (UK)
2nd MessAround (Sweden)
3rd The Norweegies present “Sweet Georgia Brown” (Norway)
4th The Norweegies present “Ants in my Pants” (Norway)
5th Paris Sisters (France)
6th JiveSwing’s “Charlie’s Angels” (UK)
7th Don’t stop the dance (Lithuania, Argentina, US)
8th YO Hit Me With Soju! (South Korea & Turkey)

Download Official Score Sheet (PDF)

Open Swing Showcase

1st Max Pitruzella (France) & Annie Trudeau (Canada)
2nd Patrick Szmidt (France) & Natasha Ouimet (France)
3rd Fabien Vrillon (France) & Lisa Clarke (UK)
4th Soochan Lee (South Korea) & Hyunjung Choi (South Korea)
5th Alexander Aigner (Austria) & Sona Valuchova (Austria)
6th Adam Brozowski (USA) & Lana Mykhaylyuk (Ukraine)
7th Dominik Knoll (Austria) & Nora Locher (Hungary)
8th Ron Dobrovinsky (Israel) & Sharon Guzman (Israel)
9th Coralie Bazinet (Canada) & Emilie Lesage (Canada)
10th Ivan Ivaneichyk (Ukraine) & Daria Kuzmenko (Ukraine)
11th Yevgeniy Strilets (Ukraine) & Yeva Strilets (Ukraine)

Download Score Sheet (PDF)

Slow Swing & Blues Couples

1st Fabien Vrillon (France) & Lisa Clarke (UK)
2nd Ricardo Biggeri (Argentina) & Soledad Larretapia (Argentina)
3rd Gontran Galinier (France) & Tatiana Udry (France)
4th Adam Brozowski (USA) & Ksenia Parkhatskaya (Russia)
5th Soochan Lee (South Korea) & Hyunjung Choi (South Korea)
6th Cedric Clerc (France) & Caroline Faivre (France)

Download Official Score Sheets (PDF): Preliminaries | Finals

Solo Blues Battle

1st Tatiana Udry (France)
2nd Ksenia Parkhatskaya (Russia)
3rd Helena Verheyen (Belgium)
4th Vicci Moore (UK)
5th Jana Grulichova (Czech Republic)

Download Official Score Sheet (PDF)

Lindy Hop Classic Showcase (Advanced)

1st William Mauvais (France) & Maeva Truntzer (France)
2nd Dax Hock (USA) & Sarah Breck (USA)
3rd Nicolas Deniau (France) & Mikaela Hellsten (Sweden)
4th JB Mino (France) & Tatiana Udry (France)
5th Soochan Lee (South Korea) & Hyunjung Choi (South Korea)
6th Martynas Stonys (Lithuania) & Egle Regelskis (Lithuania)
7th Benjamin Cook (Australia) & Ashleigh Cochrane (Australia)
8th Felix Berghäll (Sweden) & Eleonor Kollberg (Sweden)
9th Mindaugas Bikauskas (Lithuania) & Giedre Paplaityte (Lithuania)
10th Peter Kertzner (USA) & Alexia Legoueix (France)
11th Jang Hee Chang (South Korea) & Tae-Yeon Kim (South Korea)

Download Official Score Sheet (PDF)
 

All-Star Lindy Hop Jack & Jill

1st Pontus Persson (Sweden) & Sarah Breck (USA)
2nd Max Pitruzella (France) & Maeva Truntzer (France)
3rd Thomas Blacharz (France) & Isabella Gregorio (Sweden)
4th Dax Hock (USA) & Pamela Gaižutytė (Lithuania)
5th William Mauvais (France) & Alice Mei (France)
6th Soochan Lee (South Korea) & Annie Trudeau (Canada)
7th Daniel Heedman (Sweden) & Mikaela Hellsten (Sweden)
8th Nicolas Deniau (France) & Katja Uckermann (Germany)

Download Official Score Sheets (PDF): Preliminaries | Finals

Jazz Roots Battle

1st Pontus Persson (Sweden)
2nd Dax Hock (USA)
3rd Tatiana Udry (France)
4th Jana Grulichova (Czech Republic)
5th Pamela Gaizutyte (Lithuania)

Download Official Score Sheet (PDF)

Lindy Hop Couples

1st Sondre Olsen-Bye (Norway) & Ida Hansson (Sweden)
2nd Jonathan Desroches (Canada) & Marie Anne Rochon (Canada)
3rd Ricardo Biggeri (Argentina) & Soledad Larretapia (Argentina)
4th Tony Jackson (UK) & Irene Ragusini (Greece)
5th Adam Brozowski (USA) & Lana Mykhaylyuk (Ukraine)
6th Felix Berghäll (Sweden) & Eleonor Kollberg (Sweden)
7th Gontran Galinier (France) & Sarah Wastiaux (Netherlands)
8th Mindaugas Bikauskas (Lithuania) & Giedre Paplaityte (Lithuania)

Download Official Score Sheets (PDF): Preliminaries | Finals

Swing Team Showcase

1st The Gypsies (Canada, France, Sweden, US)
Max Pitruzzella & Annie Trudeau, Dax Hock & Alice Mei, Pontus Persson & Isabella Gregorio, William Mauvais & Maeva Truntzer, JB Mino & Tatiana Udry

2nd Swinging Air Force Squad (Canada)
Annie Trudeau & Max Pitruzzella, Gabriel Kouba & Coralie Bazinet, Marie-Anne Rochon & Travis Matte, Stéphane Collin & Vicki Grenier, Catherine Desjardins & Jonathan Desroches, Martin Roy & Marie-France Vaillant

3rd The Norweegies (Norway)
Jens Fredrik Barra Wisløff & Kamilla Leonhardsen, Christopher Mowe Martinsen & Hege Christin Dotset Arnesen, Lars Andreas Aarøe & Caroline Bockelie Johnsen, Petter Fornes & Annette Jahr, Andreas Bodsberg & Linda Bergei, Audun Kveberg & Silje Lien

4th The Scrambled Legs (Argentina, Belgium, Greece, Iceland, Israel, Netherlands, Norway, Sweden, UK, US)
Eran Tobi, Solveig Sigurdardottir, Tony Jackson, Irene Ragusini, Alex Parker, Sarah Wastiaux, Ida Hansson, Ron Dobrovinsky, Sharon Guzman, Marcos Agote, Shorty George, Helena Verheyen, Crystel Poetiray, Cat Foley, Sondre Olsen-Bye, Richard Pucci

5th The Golden Chestnuts (Ukraine, Sweden)
Henrik Persson & Alevtina Kapusta, Ivan Ivaneichyk & Daria Kuzmenko, Yevgeniy Strilets & Yeva Strilets

Download Official Score Sheet (PDF)

2013 People’s Choice Results

Lindy Hop Classic Showcase
(Open Level)

1st Sondre Olsen-Bye (Norway) & Ida Hansson (Sweden)
2nd Marcos Agote (Argentina) & Cat Foley (UK)
3rd Tony Jackson (UK) & Irene Ragusini (Belgium)
4th Richard Pucci (UK) & Aila Floyd (UK)
5th Ron Dobrovinsky (Israel) & Sharon Guzman (Israel)
6th Ivan Ivaneichyk (Ukraine) & Alevtina Kapusta (Ukraine)
7th Paulo Thierry (France) & Melanie Ohl (France)
8th Jonathan Desroches (Canada) & Julie Prenoveau (Canada)
9th Julien Stoehr (France) & Crystel Poetiray (Netherlands)
10th Andy Seo (South Korea) & Eileen Kim (South Korea)
11th Audun Kveberg (Norway) & Caroline Bockelie Johnsen (Norway)
12th Aurelien Lesdos (France) & Audrey Da Sois (France)

Download People’s Choice Scoresheet (PDF)

Jazz Roots Showcase

1st Max Pitruzella (France) & Alice Mei (France)
2nd Ksenia Parkhatskaya presents “Four Women” (Russia)
3rd JB Mino & Tatiana Udry (France)
4th Alevtina Kapusta (Ukraine)
5th Jana Grulichova & Marcos Agote (Catalunya)
6th Richard Pucci (UK)
7th Oli Deans & Ciana Skeete (UK)
8th Rhiannon Parkinson, Hayley Harvey & Frances King (UK)
9th Ksenia Parkhatskaya & Julien Stoehr in “Jig Time” (Russia & France)
10th Lara Romanelli (Italy)
11th Morgan Kestner (USA)
12th Alevtina Kapusta (Ukraine) & Giedre Paplaityte (Lithuania)
13th Raggi Doll presents “Unknown” (UK)
14th Yeva Strilets & Daria Kuzmenko (Ukraine)
15th Beth Burnett presents “Yes Sir, It’s Kate and George” (UK)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

Balboa Jack & Jill

1st Peter Kertzner (USA) and Lana Mykhaylyuk (Ukraine)
2nd Soochan Lee (South Korea) and Natasha Ouimet (France)
3rd Patrick Szmidt (France) and Linda Bergei (Norway)
4th Eran Tobi (Israel) and Alice Mei (France)
5th Taras Melnyk (Ukraine) and Susana Bernal Sanchez (France)
6th Adam Brozowski (USA) and Vitalia Brukhanska (Ukraine)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

Lindy Hop Jack & Jill (Open Level)

1st Sondre Olsen-Bye (Norway) and Shani Ackford (UK)
2nd Fred Caputo (France) and Ciana Skeete (UK)
3rd Guillaume Roubille and Hege Arnesen (Norway)
4th Ivan Ivaneichyk (Ukraine) and Hayley Harvey (UK)
5th James Smith (UK) and Helene Bouthillier Mouzin (France)
6th Dominik Knoll (Austria) and Frances King (UK)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

Lindy Hop Jack & Jill (Advanced Level)

1st Ricardo Biggeri (Argentina) and Lisa Clarke (UK)
2nd Jang Hee Chang (South Korea) and Irene Ragusini (Belgium)
3rd Felix Berghäll (Sweden) and Morgan Kestner (USA)
4th Gontran Galinier (France) and Eleonor Kollberg (Sweden)
5th Adam Brozowski (USA) and Helena Verheyen (Belgium)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

All-Star Lindy Hop Couples

1st William Mauvais (France) & Maeva Truntzer (France)
2nd Pontus Persson (Sweden) & Isabella Gregorio (Sweden)
3rd Nicolas Deniau (France) & Mikaela Hellsten (Sweden)
4th Dax Hock (USA) & Sarah Breck (USA)
5th Max Pitruzella (France) & Pamela Gaižutytė (Lithuania)
6th Thomas Blacharz (France) & Alice Mei (France)
7th Ali Taghavi (Germany) & Katja Uckermann (Germany)
8th Patrick Szmidt (France) & Natasha Ouimet (France)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

Jazz Roots Team Showcase

1st MessAround (Sweden)
2nd The Dixie Dinahs (UK)
3rd The Norweegies present “Sweet Georgia Brown” (Norway)
4th The Norweegies present “Ants in my Pants” (Norway)
5th JiveSwing’s “Charlie’s Angels” (UK)
6th Paris Sisters (France)
7th Don’t stop the dance (Lithuania, Argentina, US)
8th YO Hit Me With Soju! (South Korea & Turkey)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

Open Swing Showcase

1st Max Pitruzella (France) & Annie Trudeau (Canada)
2nd Patrick Szmidt (France) & Natasha Ouimet (France)
3rd Soochan Lee (South Korea) & Hyunjung Choi (South Korea)
4th Fabien Vrillon (France) & Lisa Clarke (UK)
5th Coralie Bazinet (Canada) & Emilie Lesage (Canada)
6th Alexander Aigner (Austria) & Sona Valuchova (Austria)
7th Ron Dobrovinsky (Israel) & Sharon Guzman (Israel)
8th Ivan Ivaneichyk (Ukraine) & Daria Kuzmenko (Ukraine)
9th Dominik Knoll (Austria) & Nora Locher (Hungary)
10th Adam Brozowski (USA) & Lana Mykhaylyuk (Ukraine)
11th Yevgeniy Strilets (Ukraine) & Yeva Strilets (Ukraine)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

Slow Swing & Blues Couples

1st Fabien Vrillon (France) & Lisa Clarke (UK)
2nd Ricardo Biggeri (Argentina) & Soledad Larretapia (Argentina)
3rd Adam Brozowski (USA) & Ksenia Parkhatskaya (Russia)
4th Soochan Lee (South Korea) & Hyunjung Choi (South Korea)
5th Cedric Clerc (France) & Caroline Faivre (France)
6th Gontran Galinier (France) & Tatiana Udry (France)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

Solo Blues Battle

1st Vicci Moore (UK)
2nd Ksenia Parkhatskaya (Russia)
3rd Tatiana Udry (France)
4th Helena Verheyen (Belgium)
5th Jana Grulichova (Czech Republic)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

Lindy Hop Classic Showcase (Advanced)

1st William Mauvais (France) & Maeva Truntzer (France)
2nd Dax Hock (USA) & Sarah Breck (USA)
3rd Martynas Stonys (Lithuania) & Egle Regelskis (Lithuania)
4th Nicolas Deniau (France) & Mikaela Hellsten (Sweden)
5th Benjamin Cook (Australia) & Ashleigh Cochrane (Australia)
6th JB Mino (France) & Tatiana Udry (France)
7th Peter Kertzner (USA) & Alexia Legoueix (France)
8th Jang Hee Chang (South Korea) & Tae-Yeon Kim (South Korea)
9th Soochan Lee (South Korea) & Hyunjung Choi (South Korea)
10th Felix Berghäll (Sweden) & Eleonor Kollberg (Sweden)
11th Mindaugas Bikauskas (Lithuania) & Giedre Paplaityte (Lithuania)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

All-Star Lindy Hop Jack & Jill

1st Pontus Persson (Sweden) & Sarah Breck (USA)
2nd Max Pitruzella (France) & Maeva Truntzer (France)
3rd Dax Hock (USA) & Pamela Gaižutytė (Lithuania)
4th Daniel Heedman (Sweden) & Mikaela Hellsten (Sweden)
5th Thomas Blacharz (France) & Isabella Gregorio (Sweden)
6th Soochan Lee (South Korea) & Annie Trudeau (Canada)
7th William Mauvais (France) & Alice Mei (France)
8th Nicolas Deniau (France) & Katja Uckermann (Germany)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

Jazz Roots Battle

1st Pontus Persson (Sweden)
2nd Dax Hock (USA)
3rd Tatiana Udry (France)
4th Pamela Gaizutyte (Lithuania)
5th Jana Grulichova (Czech Republic)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

Lindy Hop Couples

1st Sondre Olsen-Bye (Norway) & Ida Hansson (Sweden)
2nd Ricardo Biggeri (Argentina) & Soledad Larretapia (Argentina)
3rd Felix Berghäll (Sweden) & Eleonor Kollberg (Sweden)
4th Jonathan Desroches (Canada) & Marie Anne Rochon (Canada)
5th Tony Jackson (UK) & Irene Ragusini (Greece)
6th Gontran Galinier (France) & Sarah Wastiaux (Netherlands)
7th Mindaugas Bikauskas (Lithuania) & Giedre Paplaityte (Lithuania)
8th Adam Brozowski (USA) & Lana Mykhaylyuk (Ukraine)

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)

Swing Team Showcase

1st Swinging Air Force Squad (Canada)
Annie Trudeau & Max Pitruzzella, Gabriel Kouba & Coralie Bazinet, Marie-Anne Rochon & Travis Matte, Stéphane Collin & Vicki Grenier, Catherine Desjardins & Jonathan Desroches, Martin Roy & Marie-France Vaillant

2nd The Gypsies (Canada, France, Sweden, US)
Max Pitruzzella & Annie Trudeau, Dax Hock & Alice Mei, Pontus Persson & Isabella Gregorio, William Mauvais & Maeva Truntzer, JB Mino & Tatiana Udry

3rd The Scrambled Legs (Argentina, Belgium, Greece, Iceland, Israel, 4th Netherlands, Norway, Sweden, UK, US)
Eran Tobi, Solveig Sigurdardottir, Tony Jackson, Irene Ragusini, Alex Parker, Sarah Wastiaux, Ida Hansson, Ron Dobrovinsky, Sharon Guzman, Marcos Agote, Shorty George, Helena Verheyen, Crystel Poetiray, Cat Foley, Sondre Olsen-Bye, Richard Pucci

4th The Norweegies (Norway)
Jens Fredrik Barra Wisløff & Kamilla Leonhardsen, Christopher Mowe Martinsen & Hege Christin Dotset Arnesen, Lars Andreas Aarøe & Caroline Bockelie Johnsen, Petter Fornes & Annette Jahr, Andreas Bodsberg & Linda Bergei, Audun Kveberg & Silje Lien

5th The Golden Chestnuts (Ukraine, Sweden)
Henrik Persson & Alevtina Kapusta, Ivan Ivaneichyk & Daria Kuzmenko, Yevgeniy Strilets & Yeva Strilets

Download People’s Choice Score Sheet (PDF)


2012 Official Results

 

EuroStar Award

Alex Parker & Cat Foley (UK)

Open Lindy Hop Couples

1st Place: Gustav Jakobsson & Mirjam Johansson (Sweden)
2nd Place: Evan Hughes & Noni Clarke (Australia)
3rd Place: Ivor Pavlov & Marina Alekseeva (Russia)

All-Star Lindy Hop Couples

1st Place: William Mauvais & Maeva Truntzer (France)
2nd Place: Ali Taghavi & Katja Uckermann (Germany)
3rd Place: Nick Williams & Nina Gilkenson (USA)

Open Lindy Hop Jack & Jill

1st Place: Jens Fredrik Wisloff (Norway) & Audrey De Sois (France)
2nd Place: Chris Harm (Australia) & Silje Lien (Norway)
3rd Place: Joris Focquaert (Belgium) & Melanie Ohl (France)

Advanced Lindy Hop Jack & Jill

1st Place: Nicolas Deniau (France) & Katja Uckermann (Germany)
2nd Place: Ricardo Biggeri (Argentina) & Mette Herlitz (Sweden)
3rd Place: Ali Taghavi (Germany) & Crystal Lee (South Korea)

All-Star Lindy Hop Jack & Jill

1st Place: Max Pitruzella (France) & Laura Keat (USA)
2nd Place: Chance Bushman (USA) & Alice Mei (USA)
3rd Place: Dax Hock (USA) & Giedre Paplaityte (Lithuania)

Balboa Jack & Jill

1st Place: Andreas Olsson (Sweden) & Lana Mykhaylyuk (Ukraine)
2nd Place: Albert Ferran (Spain) & Vanessa Granjon (France)
3rd Place: Patrick Szmidt (France) & Maeva Truntzer (France)

Solo Jazz

1st Place: Juan Villafane (Argentina)
2nd Place: JB Mino (France)
3rd Place: Bobby White (USA)

Solo Blues

1st Place: Ksenia Parkhatskaya (Russia)
2nd Place: Juan Villafane (Argentina)
3rd Place: Jo Hoffberg (USA)

Slow Dance Couple

1st Place: Michael Darigol & Sara Deckard (USA)
2nd Place: Ricardo Biggeri & Solidad Larretapia (Argentina)
3rd Place: Gontran Galinier & Tatiana Udry (France)

Balboa Couples

1st Place: Nick Williams & Laura Keat (USA)
2nd Place: Zack Richard (Canada) & Vanessa Granjon (France)
3rd Place: Andreas Olsson (Sweden) & Sanna Leinonen (Finland)

Classic Lindy Hop Showcase

1st Place: Dax Hock & Sarah Breck (USA)
2nd Place: Kevin St Laurent & Jo Hoffberg (USA)
3rd Place: William Mauvais & Maeva Truntzer (France)

Open Showcase

1st Place: Nicolas Deniau (France) & Mikaela Hellsten (Sweden)
2nd Place: William Mauvais (France) & Maeva Truntzer (France)
3rd Place: Max Pitruzella (France) & Alice Mei (France)

Team

1st Place: Savoy Lindy Hoppers (France & Argentina)
2nd Place: The Golden Chestnuts (Ukraine)
3rd Place: Red Square Hoppers (Russia)

Cabaret

1st Place: Ramiro Vergas
2nd Place: The Crazyers
3rd Place: Elly Squire as Clara Cupcakes


2011 Official Results

 

Open Lindy Hop Jack & Jill

1st: Gustav Jakobsson & Mirjam Johansson
2nd: Tomasz Przytycki & Sara Planas
3rd: Eran Tobi & Annette Kuehnle
4th: Duc Dang & Kateryna Fal
5th: Alex Dupler & Laia Puig
6th: Ferran Puig & Janna Selier

Download Score Sheet (PDF)

Advanced Lindy Hop Jack & Jill

1st: Xavi Recuenco Betriu & Tatiana Udry
2nd: JB Mino & Mikaela Hellsten
3rd: Oliv Wan & Geraldine Sebie
4th: Veit Hailperin & Crystal Lee
5th: Nicolas Deniau & Mette Herlitz

Download Score Sheet (PDF)

Open Strictly Lindy

1st: Johan Kollberg & Eleonor Kollberg
2nd: Billy Johansson & Maja Hellsten
3rd: Antoine Verron & Caroline Faivre
4th: Gustav Jakobsson & Mirjam Johansson
5th: Christopher Lloyd & Natalie Lloyd

Download Score Sheet (PDF)

Advanced Strictly Lindy

1st: Jeongwoo Hong & Crystal Lee (South Korea)
2nd: Oskar Markusson & Mikaela Hellsten (Sweden)
3rd: JB Mino & Tatiana Udry (France)
4th: Gaston Fernandez & Tina Rizza (Argentina)
5th: Ali Taghavi & Katja Uckermann (Germany)

Download Score Sheet (PDF)

Balboa Jack & Jill Results

1st: Gontran Galinier (France) & Kelly Arsenault (USA)
2nd: Albert Ferran Toll (Spain) & Susana Bernal Sanchez (France)
3rd: Andreas Olsson (Sweden) & Marcia Bodenmann (Switzerland)
4th: Rudolf Wolfsgruber (Austria) & Crystal Lee (South Korea)
5th: Christian Bossert (Switzerland) & Lana Mykhaylyuk (Ukraine)
6th: Taras Melnyk (Ukraine) & Gloria Garcia Pinares (Spain)

Download Score Sheet (PDF)

Strictly Balboa

1st: Mickey Fortanasce & Kelly Arsenault (USA)
2nd: Nick Williams & Laura Keat (USA)
3rd: Albert Ferran & Gloria Garcia (Spain)
4th: Gontran Galinier & Susana Bernal Sanchez (France)
5th: Andreas Olsson & Mikaela Hellsten (Sweden)
6th: Jeongwoo Hong & Crystal Lee (South Korea)

Download Score Sheet (PDF)

Solo Charleston

1st: Hurley Francois (USA)
2nd: Oliv Wan (France)
3rd: Jo Hoffberg (USA)
4th: JB Mino (France)
5th: Max Pitruzella (France)
6th: Crystal Lee (South Korea)

Download Score Sheet (PDF)

Solo Blues

1st: Jo Hoffberg (USA)
2nd: Agustina Zero (Argentina)
3rd: Tim Collins (USA)
4th: Geraldine Sebie, (France)
5th: Melanie Ohl (France)

Download Score Sheet (PDF)

Strictly Blues

1st: Gaston Fernandez & Mariel Gastiarena (Argentina)
2nd: Tim Collins & Malou Meyenhofer (USA & Switzerland)
3rd: Todd Yannacone & Jo Hoffberg (USA)
4th: Skye Humphries & Frida Segerdahl (USA & Sweden)
5th: Fabien Vrillon & Lisa Clarke (France & UK)
6th: Chris Harm & Annette Kuhnle (Australia & Germany)

Download Score Sheet (PDF)

Invitational Jack & Jill

1st: Max Pitruzella (France) & Frida Segerdahl (Sweden)
2nd: Dax Hock (USA) & Maeva Truntzer (France)
3rd: Todd Yannacone (USA) & Kelly Arsenault (USA)
4th: William Mauvais (France) & Annie Trudeau (Canada)
5th: Skye Humphries (USA) & Jo Hoffberg (USA)
6th: Nick Williams (USA) & Natasha Devyatkina (Russia/France)
7th: Kevin St Laurent (USA) & Barbl Kaufer (Germany)
8th: Juan Villafane (Argentina) & Laura Keat (USA)
9th: Marcus Koch (Germany) & Sarah Breck (USA)

Download Score Sheet (PDF)

Invitational Strictly Lindy

1st: Skye Humphries (USA) & Frida Segerdahl (Sweden)
2nd: Max Pitruzella (France) & Annie Trudeau (Canada)
3rd: William Mauvais & Maeva Truntzer (France)
4th: Dax Hock & Sarah Breck (USA)
5th: Todd Yannacone & Jo Hoffberg (USA)
6th: Nick Williams & Laura Keat (USA)

Download Score Sheet (PDF)

Lindy Hop Classic

1st: Dax Hock & Sarah Breck (USA)
2nd: Nicolas Deniau (France) & Mikaela Hellsten (Sweden)
3rd: Kevin St Laurent & Jo Hoffberg (USA)
4th: Nick Williams & Laura Keat (USA)
5th: JB Mino & Tatiana Udry (France)
6th: Andreas Olsson & Mette Herlitz (Sweden)
7th: Ali Taghavi & Katja Uckermann (Germany)
8th: Aurelien Lesdos & Audrey Da Sois (France)
9th: Vinnie Devin & Caroline Faivre (France)
10th: Paulo Thierry & Melanie Ohl (France)

Download Score Sheet (PDF)

Showcase

1st: William Mauvais & Maeva Truntzer (France)
2nd: Max Pitruzella (France) & Annie Trudeau (Canada)
3rd: Gaston Fernandez & Tina Rizza (Argentina)
4th: Oskar Markusson & Mikaela Hellsten (Sweden)
5th: Billy Johansson & Maja Hellsten (Sweden)
6th: Johan Kollberg & Eleonor Kollberg (Sweden)
7th: Patrick Szmidth & Natasha Ouimet (Canada)
8th: Xavi Recuenco Betriu & Sonia Ortega Betriu (Spain)
9th: Ferenc Kramarik & Zsofia Laszlovszky (Hungary)
10th: Sacha Alvisi & Allesandra Cardace (Italy)
11th: Christopher Lloyd & Natalie Lloyd (United Kingdom)

Download Score Sheet (PDF)

Cabaret

1st: The Crazyers with “Wild Wild Party”
2nd: Max Pitruzella, Juan Villafane & Dax Hock with “Keep Your Business To Yourself”
3rd: Sarah Breck & Dax Hock with “Moses Supposes”
4th: Kevin St Laurent with “Hat Trick Trankey Doo”
5th: Jazz Angels with “Sweet Temptation”
6th: The Wops with “Bamboo”
7th: Swing Maniacs with “Bus Stop”
8th: Valentina & Attilio with “Apache Parisenne”

Download Score Sheet (PDF)

Team

1st: Boom-Cha-Ka Boogie Team (France, Canada, Sweden, USA)
2nd: Argenteam (Argentina)
3rd: Grenoble Swing (France)
4th: The Wops (Italy)

Download Score Sheet (PDF)